Co więc robią? Okazuje się, że one także opracowały swoje, całkiem skuteczne sposoby na upał.
Jednym z nich jest składanie liści - złożenie liści wzdłuż ich głównego nerwu, sprawia, że na działanie słońca wystawiona jest mniejsza powierzchnia. Inny sposób - to nasycenie skórki liści woskiem, kutyną lub krzemionką - czyli substancjami odpornymi na działanie wody, które zapobiegają wyparowywaniu jej z liści.
Niektóre rośliny ustawiają liście pionowo, równolegle do padania promieni słonecznych, dzięki temu są one w niewielkim stopniu narażone na działanie tych promieni. Liście roślin, nazywanych kompasowymi ustawione są jedną krawędzią w stronę północy, a drugim w stronę południa.
Rośliny żyjące w suchych środowiskach, zwane ksenofitami mają drobne lub igiełkowate liście - co sprawia, że powierzchnia z której paruje woda jest niewielka, czasami u takich roślin liście zanikają całkowicie.
Jeszcze innym, skutecznym sposobem ograniczenia oddziaływania Słońca na rośliny jest błyszcząca powierzchnia liści - takie liście odbijają promienie słoneczne, nie dopuszczając do przegrzania rośliny i wyparowania z niej wody.
Z kolei rośliny wysokogórskie, wystawione na ostre, górskie słońce często mają owłosione liście. Gęste włoski dają cień i utrudniają parowanie wody. Podobnie "postępuje" wiele roślin pustynnych i stepowych.
Dość ciekawym sposobem ochrony przed słońcem jest... czerwone zabarwienie liści i łodyg roślin. Tak zabarwione rośliny odbijają czerwoną część promieni, co sprawia, że ich wnętrze jest chłodniejsze niż wnętrze roślin zabarwionych na zielono.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz